Με μεγάλη χαρά σας προσκαλούμε στο νέο βιωματικό εργαστήριο της G-All, Gender Alliance Initiative - Η Συμμαχία των Φύλων με τίτλο: "Εξερεύνηση, Πειραματισμός και Ανακατασκευή νέων, υγιών εκφάνσεων Αρρενωπότητας".
Το συγκεκριμένο εργαστήριο έχει ως στόχο, μέσα από την αξιοποίηση ειδικών εκπαιδευτικών, ψυχολογικών και σωματοκινητικών βιωματικών εργαλείων, να διευκολύνει την εξερεύνηση εναλλακτικών εικόνων-διαστάσεων για την αρρενωπότητα, να ενθαρρύνει τα συμμετέχοντα πρόσωπα να νιώσουν, να παίξουν και να πειραματιστούν με νέους έμφυλους ρόλους και να τα ενδυναμώσει, ώστε να οπτικοποιήσουν και να δουν τον «αρσενικό έμφυλο εαυτό» με έναν διαφορετικό -υγιή, μη τοξικό, θετικό, συμπεριληπτικό, φροντιστικό και συνεργατικό- τρόπο, με εφαρμογές στην καθημερινή τους ζωή.
Απευθύνεται κυρίως σε γονείς και εκπαιδευτικούς ανεξαρτήτως φύλου με στόχο την ενδυνάμωσή τους ώστε να είναι σε θέση και οι ίδιοι / ίδιες να λειτουργούν πολλαπλασιαστικά στα περιβάλλοντα και τις οικογένειές τους.
Το εργαστήριο θα υλοποιηθεί το Σάββατο 18.05.2024 και ώρα 11.00 - 14.00 στο Θέατρο 104 (Ευμολπιδών 41, Αθήνα 118 54).
Η συμμετοχή είναι δωρεάν και υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας).
Για δήλωση συμμετοχής παρακαλούμε συμπληρώστε την φόρμα συμμετοχής κάνοντας κλικ εδώ.
Για τυχόν ερωτήσεις μπορείτε να μας γράψετε στο g.all.initiative@gmail.com
Το έργο υποστηρίζεται από το Πρόγραμμα Ενδυνάμωσης των Οργανώσεων της Κοινωνίας των Πολιτών που δραστηριοποιούνται στον τομέα της Ισότητας των Φύλων και της Ενδυνάμωσης των Γυναικών, το οποίο σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Social Dynamo, το NGO Hub του Ιδρύματος Μποδοσάκη.